Україна в новому році має отримати новий якісний закон щодо волонтерства

За останній час мільйони українців добровільно почали вирішувати проблеми постачання продовольства військовим та облаштування життя переселенців. Мова йде про цілу армію волонтерів, які стали для бійців надійним тилом. Однак вони й досі не мають можливості нормально працювати через недоліки законодавства.

Відповідно до останнього соцопитування, проведеного компанією GfK Ukraine, 81% українців вважають волонтерський рух обов’язковою складовою громадянського суспільства, при цьому, майже чверть українців були чи є волонтерами.

Це колосальний прорив у свідомості наших громадян. У всіх же розвинених державах волонтерство підтримується на рівні держави як надзвичайно важливе явище, яке допомагає вирішувати соціальні та економічні проблеми.

Яка ж ситуація в Україні? Проблема в тому, що діючий Закон України «Про волонтерську діяльність» встановлює ряд обмежень у роботі волонтерів, замість того, щоб її підтримувати.

Зокрема, діючий закон ускладнює набуття статусу «волонтерська організація», обмежує вік волонтерів. Також він ускладнює визначення повноважного центрального органу виконавчої влади у сфері волонтерської діяльності, покладення зобов’язань щодо обов’язкового страхування волонтерів тощо.

Тобто виходить так, що Закон України «Про волонтерську діяльність» нівелює те зростання соціальної відповідальності та громадянської свідомості, яку українці продемонстрували під час Революції Гідності й, особливо, в час військової агресії проти України. І це при тому, що Україна вже цілий рік живе за принципами безкоштовної взаємодопомоги та благодійності.

Тому Верховна Рада повинна виконати своє домашнє завдання – якнайшвидше переглянути застарілий закон, щоб нарешті зняти обмеження для здійснення волонтерської діяльності. Тим більше, що Координатор системи ООН в Україні та Постійний Представник ПРООН в Україні уже закликав нову Верховну Раду проаналізувати та переглянути закон про волонтерство, для того щоб нормативно-правова база сприяла роботі українських волонтерів.

У парламенті з моєї ініціативи та представників членів фракцій, що входять до коаліції, зареєстровано законопроект 1408, який вносить зміни до діючого Закону «Про волонтерську діяльність» та відповідає потребі часу. Авторами цього законопроекту витупили представники громадянського суспільства та експерти у сфері волонтерської діяльності.

Також законопроект одноголосно підтримано на засіданні Комітету Верховної Ради з питань сім’ї, молодіжної політики та спорту. Тому сподіваємося, що народним обранцям вдасться якомога швидше полегшити роботу волонтерів. А та хвиля суспільно значущої благодійної діяльності мільйонів українських активності громадян, яка стала нормою для всіх протягом останнього року, нарешті отримає справедливе законодавче визначення.

Іван Крулько,
Народний депутат України,
Голова «Батьківщини Молодої»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *